baner
baner
baner
baner

Forum

Ollonek
Wysłano: 2018-10-22 17:02:53
Temat: Czy mogę mieć zespół Aspergera lub coś podobnego związanego z autyzmem?
Mam taki problem - mam 13 lat i podejrzewam u siebie zespół Aspergera lub coś podobnego z wielu powodów: - jestem dziwnie wrażliwy (z jednej strony jestem twardy jak kamień, na pogrzebie dziadka nawet nie płakałem, oczywiście samemu z siebie, nie musząc tłumić płaczu, ale z kolei gdy mama lub babcia coś głośniej powie, to często płaczę, co je denerwuje) - mam zachowania nietypowe dla nastolatków, niektóre dziwne (trudność w nawiązywaniu przyjaźni czy problem z "odpyskowaniem" komuś, gdy ktoś mnie zaatakuje, czasami nie wiem co powiedzieć), niektóre dobre (nie przeklinam, dobrze się zachowuję, jestem w miarę spokojny i jestem przeciw używkom, a niektórzy z mojej klasy próbowali elektronicznych zamienników papierosów) - używam pedantycznego języka, czasami jestem określany (choć na szczęście tylko przez najbliższą rodzinę) mianem filozofa (nie mam żalu o to, ale rozumiem, że mój język jest nietypowy) - mam różne tiki (np. czasem kiwam się, czasem w chwilach podekscytowania uderzam rękami o ciało, najczęściej o uda). staram się kontrolować te tiki w miejscach publicznych, ale w domu nie zawsze to wychodzi. - mam wąskie zainteresowania (bardzo interesuję się historią, czasami obsesyjnie) - czasami, gdy usłyszę pojęcie, które w jakiś sposób mnie zaciekawi, zbieram informacje, co to znaczy - mam też inne zainteresowania od moich rówieśników - mam takie dziwne odczucie, że jestem inny i jestem z tego dumny. gdy słyszę żarty, czy plotki kolegów, to myślę czasami sobie, że oni są zwyczajni, a ja inny. chociaż z natury jestem skromny, to jednak czasem miewam to odczucie - czasem rozumiem dosłownie jakieś stwierdzenia (np. gdy moja młodsza siostra żartuje ze mnie, to rozumiem to dosłownie i się czasami obrażam) - mam często problemy z odszukiwaniem przedmiotów, nawet gdy mi powiedziano przybliżoną lokalizację ich - mam dysgrafię (akurat to zdiagnozowane, ale formalnie niepowiązane z autyzmem) Bezpośrednio te przemyślenia są spowodowane tym, że mama kilka miesięcy temu powiedziała mi, że mogę mieć zespół Aspergera. W końcu pomyślałem sobie, że mama ma rację. A niedawno mama niespodziewanie dokonała wolty i zmieniła stanowisko, mówiąc, że nie mam niczego takiego. Ale ja myślę, że mogę mieć jakieś zaburzenia ze spektrum autyzmu, ze względu na te zachowania. Ale, żeby nie było, psychologiem nie jestem i to tylko podejrzenia. Jak namówić mamę, by skonsultowała się z psychologiem, który potwierdzi lub zdementuje to? Zależy mi na tym i proszę o pomysły, jak namówić mamę na to.

Strona powstała w ramach projektu „Od wykluczenia do integracji – w obronie podstawowych praw osób z autyzmem”, realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, w okresie od 1 stycznia 2013 do 30 września 2014 r.
Aktualizacja: 17.02.2016