baner
baner
baner
baner

Forum

Pat
Wysłano: 2019-12-05 05:06:49
Temat: Mój synek w lutym kończy 3 lata, obawy
Witam, jestem ojcem chłopca który w lutym skończy 3 lata mam pewne obawy wraz z żoną, obecnie mieszkamy za granicą. Nasz synek jak już pisałem wyżej nie mówi tylko mama daj reszta są to słowa nie wyraźne nic nie znaczące, jest dzieckiem uśmiechniętym kontaktowym bardzo związanym z żoną czasem wręcz nie schodzi jej z rąk, lubi towarzystwo innych dzieci, uwielbia z nimi biegać wyglupiac się, cieszy się do nich. Nasze obawy wzbudza u niego przede wszystkim brak mowy, czasem jak coś do niego mówimy nie reaguje tak jak by nas nie słyszał, często drapie się jak by w uszy ale ich nie zatyka, lubi wchodzić na stół i po nim skakać, przy meblach lub przy ławce zdarza mu się chodzić wzdłuż tych rzeczy, naśladuje tylko kota i swinke, kiedy ja go wołam z drugiego pokoju nie zawsze przyjdzie natomiast kiedy włączę jakąś muzykę w telefonie przybiegnie Odrazu bez moich słów. Robi papa chociaż przychodzi mu to z trudem, daje cześć, wskazuje palcem, często jak coś chce bierze nas za rękę i prowadzi do kuchni, jest z nim kontakt wzrokowy, reaguje na swoje imię chociaż nie zawsze, czasem zachowuje się jak by miał gdzieś to co do niego mówimy, lubi robić budowle z klocków aby je po chwili rozwalić, nie układa przedmiotów w rzadki, samochodem bawi się prawidłowo jeździ przesuwa, jak był młodszy czasto budził się w nocy z płaczem były to prawdopodobnie kolki teraz już śpi cała noc, zdarza mu się wstać ze złym chumorem i tak większość dnia jest nie w sosie, kiedy idę z nim na soft play bawi się z innymi dziećmi, są też problemy z jedzeniem je tylko wybrane produkty mleczne kanapki Monte biszkopty płatki musy owocowe, nie chce jeść obiadów nie zje mięsa warzyw owoców. Jak był młodszy przelewał często wodę z jednego pojemnika do drugiego lub szklanki teraz już robi to bardzo rzadko, bardzo lubi wychodzić na zewnątrz do parku na plac zabaw, nie ma obaw przed innymi ludźmi, jak był młodszy chodził często na palcach teraz już mniej ale też mu się zdarza, jak się zdenerwuje zdarza mu się w złości aż drapac się po twarzy, jest alergikiem, uwielbia się przebierać sam wybiera sobie ciuchy i przegląda się w lustrze, zaczyna rozpoznawać litery i powtarza alfabet. W nocy chrapię i oddycha przez usta, często ma katar, badania krwi ma dobre.

Strona powstała w ramach projektu „Od wykluczenia do integracji – w obronie podstawowych praw osób z autyzmem”, realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, w okresie od 1 stycznia 2013 do 30 września 2014 r.
Aktualizacja: 17.02.2016