baner
baner
baner
baner

Forum

Stokrotka
Wysłano: 2013-10-12 23:09:24
Temat: Drugie dziecko
Pani Joanno, odpowiem przedstawiając moją sytuację. Mam dwóch synów, starszy 7-letni ma zdiagnozowany Zespół Aspergera. Też chciałam mieć drugie dziecko, gdyż sądziłam, że jedynak z ZA będzie jeszcze bardziej wyobcowany z powodu jedynactwa. Uznałam, że ZA to jednak tak łagodny przypadek, że ryzyko choroby u drugiego dziecka jest niewielkie. I mam drugiego syna, obecnie 2-letniego. Niestety rozwija się dużo gorzej niż starszy i prawdopodobnie za 2 tygodnie otrzyma diagnozę: autyzm. Jesteśmy bowiem właśnie przed ostatnim spotkaniem w tej sprawie w Synapsis. Dlatego proszę dokładnie przemyśleć swoja sytuację, jak Państwo będą sobie radzili na wypadek, gdyby drugie dziecko też było chore. Chodzi mi o pomoc rodziny, babć, dziadków itp. Czy są w pobliżu. O sytuację finansową rodziny. Bo w moim przypadku muszę ograniczyć terapię starszego syna na rzecz zintensyfikowania terapii młodszego, więc starszy traci. Pozdrawiam serdecznie.
jacobsmom3891
Wysłano: 2013-07-28 14:23:37
Witam. Ja jestem mamą czterolatka, który od tego roku prowadzi intensywną terapię indywidualną. Diagnozę otrzymaliśmy jesienią ubiegłego roku i od tego czasu równie intensywnie myślę nad rodzeństwem dla syna. Jednak taką decyzję nie można podejmować w chwili beztroskiej emocji, także w pełni rozumiem obawy. Ja nadal nie zdecydowałam chociaż wiem, że brat czy siostra byłby najwspanialszym co mogłoby spotkać moje dziecko, a to dlatego bo sam pokazuje nam, że chciałby mieć rodzeństwo... ja jeszcze nie zdecydowałam.
Maniek
Wysłano: 2013-06-24 20:15:22
Witam My postaraliśmy się o drugie dziecko tuż przed diagnozą. Teraz wiemy że to był najlepszy ruch jaki moglibyśmy zrobić - pewnie po diagnozie nie podjelibyśmy takiej decyzji ale na szczęście podjeliśmy ją przed. Syn tak dużo czerpie z córki żę to jest nie do przecenienia. Pomaga to też nie tylko synowi. Prowadzimy syna metodą RDI - dzięki temu że mamy młodszą córkę widzimy deficyty i łatwiej jest nam nad nimi pracować - bez takiego punktu odniesienia byłoby to dużo trudniejsze. Syn od razu pokochał córkę i nie raz nie dwa było trudno ale bilans jest na mega dużym plusie - także dla córki. Pozdrawiam Maniek
joanna
Wysłano: 2013-06-16 19:19:47
Witam, czy mając pierwsze dziecko chore na autyzm, zdecydowalibyście się na drugie? Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad rodzeństwem dla mojej 3,5letniej córeczki chorej na autyzm. Kalinka radzi sobie całkiem nieźle, zastanawiam się czy rodzeństwo dobrze wpłynęłoby na jej rozwój. Myślę też,jak będzie w przyszłości, co się stanie z córka kiedy zabraknie mnie lub męża. Maz boi się, ze drugie dziecko też mogłoby być chore.jak wy myślicie? Jaka decyzje byście podjęli?

Strona powstała w ramach projektu „Od wykluczenia do integracji – w obronie podstawowych praw osób z autyzmem”, realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, w okresie od 1 stycznia 2013 do 30 września 2014 r.
Aktualizacja: 17.02.2016